Celem Zgromadzenia jest dążenie do doskonałości drogą rad ewangelicznych przez całkowite oddanie się Chrystusowi...
Środkowa Afryka czeka na dar bratniej miłości...
Wszystkie nasze wspólnoty żyją w jedności, szukają woli Bożej i z miłością ją wypełniają...

List  na rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 w Ngaoundaye ( Republika Środkowoafrykańska)

 

Drodzy Przyjaciele naszej misji i szkoły w Ngaoundaye

A GONDA JESUS CHRIST

 

      Pragniemy się z wami podzielić radością, że dane nam było dziś 18 września rozpocząć nowy rok szkolny w naszej szkole podstawowej i krawieckiej w "sercu Afryki". Podczas uroczystej mszy w naszym kościele parafialnym, zawierzyliśmy ten nowy rok szkolny Panu Bogu prosząc Go o jego opiekę i błogosławięństwo dla wszystkich uczniów, nauczycieli, sióstr i naszych rodzin.

         Pomimo niepewnej sytuacji w naszej strefie rebeliantów, żyjemy spokojnie i powoli otwierają się szkoły dla dzieci i młodzieży. Kończy się też długa w tym roku pora deszczowa. Drogi w naszym regionie górskim po takiej silnej porze deszczowej są tak zniszczone, że codziennie samochody lub motory wpadają w błoto skąd trzeba je ręcznie wyciągać, przy pomocy ludzi z pobliskich wiosek. Zdarza się często że samochody osobowe lub ciężarówki pozostają w błocie w ten sposób przez parę dni. No to waśnie rzeczywistość afrykańska w naszym regionie!

         W naszej szkole, w tym roku rozpoczęliśmy  zapisy na nowy rok szkolny już 1 września i tak przez dwa tygodnie zapełniły się wszystkie klasy do liczby 50 a czasami 65 uczniów w jednej klasie na jednego nauczyciela! Pod koniec zapisów, kiedy już brakowało wolnych miejsc i trzeba było odmówić przyjęcia dziecka do naszej szkoły, rodzice wraz z dzieckiem płakali mówiąc że chcą koniecznie uczęszczać do naszej szkoły, trudne to było dla mnie gdy musiałam odmawiać!

         Ale co nowego w naszej szkole podstawowej w tym nowym 2023/2024 roku?

Kończmy już prace malarskie naszego nowego budynku przedszkolnego i jeśli Pan Bóg da, to już niedługo przedszkolaki z naszej szkoły będą się uczyły w dwóch dużych przestronnych salach! Dzięki pomocy naszych dobroczyńców z Polski, możemy nadal  kontynuować dożywianie wszystkich dzieci naszej szkoły 3 razy w tygodniu, tak jak to robiliśmy podczas poprzednich lat, dzięki Bogu i dobrym ludziom za ten dar!

         Wznowimy także zajęcia z ogrodnictwa i szycia dla naszych uczniów, a także czytanie książek po francusku w szkolnej bibliotece.

        Być może dziwicie się, że piszemy o rzeczach tak oczywistych i cieszymy się się z tak prozaicznych rzeczy, na które nikt w Polsce nie reaguje z taką radością, ale w naszym pięknym kraju misyjnym, nadal żyjemy na poziomie kraju upadłego i zniszczonego rebeliami, gdzie pobliskie szkoły pokryte są słomą albo po prostu nie mają dachu, bo zabrakło pieniędzy na jego zakup. Tym bardziej więc widząc biedę i ubóstwo wokół, cieszymy się z każdej możliwości ulepszenia pracy w naszej szkole.

        Kochani, dziękujemy wam wszystkim za pamięć w modlitwie, pomoc i dobre słowa, które docierają do nas za pomocą fundacji lub naszych sióstr z Polski, są one dla nas naprawdę wsparciem. My ze swojej strony ofiarujemy msze święte za was.

Niech Pan Bóg wam błogosławi, NZAPA BATA ALA KWE!

 Anna wraz ze wspólnotą sióstri nauczycieli z naszej szkoły.

 

 

 

 

 

” Życie nasze powinno mieć za cel - chwałę Chrystusa, za zasadę - łaskę Chrystusa, za regułę - naukę Chrystusa, za przedmiot dążeń - osobę Chrystusa.”
bł. o. Honorat Koźmiński

hon3.jpg

NASZE DZIEŁA:

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Piasecznie

Misja Małgorzata

Przedszkole Anielskie w Szaflarach

Placówka Wsparcia Dziennego “Dom Ciepła” im. św. Antoniego w Lublinie

Przedszkole im. św. Franciszka z Asyżu

Świetlica wsparcia dziennego “Przystań”