Celem Zgromadzenia jest dążenie do doskonałości drogą rad ewangelicznych przez całkowite oddanie się Chrystusowi...
Wszystkie nasze wspólnoty żyją w jedności, szukają woli Bożej i z miłością ją wypełniają...
Środkowa Afryka czeka na dar bratniej miłości...

O soi słyszał każdy, kto choć trochę interesuje się kuchnią. Roślina ta jest cennym źródłem białka, witamin i minerałów. Dlatego chcieliśmy wzbogacić ubogi afrykański jadłospis. 

Afrykańczycy w RŚA przeważnie jedzą maniok. Nie ma on żadnych wartości odżywczych. Pełni jedynie rolę zapychacza żołądka. Daje poczucie sytości. Nie jest wymagający pod względem uprawy. Rośnie bardzo szybko. Dlatego Afrykańczycy bardzo lubią tę roślinę. Po spożyciu przygotowanego manioku nie czują głodu. Zapominają jednak, iż nie ma on potrzebnych dla naszego organizmu wartości odżywczych a źle przygotowany posiada substancje trujące dla organizmu. 

Formacja przebiegała w dwóch etapach: część teoretyczna i część praktyczna. Podczas pierwszego etapu niewidomi mogli dowiedzieć się jak i dlaczego soja jest wartościowa i dlaczego powinni ją spożywać. Nasz formator - pan Jerome tłumaczył jak i kiedy sadzić soję oraz kiedy się ją zbiera. Oraz jak należy ją uprawiać na naszej afrykańskiej ziemi. Uczył jak przygotowywać ziemię pod uprawę. 

Po części teoretycznej, która trwała ponad 4 godziny była mała przerwa na kawę. 

... a później część praktyczna. W tej części niewidomi zapoznali się z techniką sadzenia ziaren soi. W tym celu przygotowano odpowiedni sznurek, na którym zaznaczono odstępy pomiędzy poszczególnymi ziarnami. 

Po formacji każda z grup będzie musiała sama przygotować dla siebie odpowiedni sznurek jako niezbędne narzędzie pracy. 

Niewidomi z Ngaoundaye i pobliskich 8 wiosek są podzieleni na grupy rolnicze - jest ich w sumie 9 grup. Każda z grup ma swojego przewodniczącego wybranego z pośród osób niewidomych i po dwie osoby widzące do pomocy. Także w szkoleniu brały udział zarówno niewidomi, jak i osoby wspomagające, które widzą. 

Pozdrawiamy serdecznie z Ngauondaye, dzieląc się trudem pracy uprawy roli. Prosimy by św. Józef, patron ludzi pracy upraszał błogosławieństwo i obfitość zbiorów. 

Rozpięcie sznurka by zaznaczyć miejsca sadzenia ziaren
- pomoc osób widzących

 

Nauka sadzenia soi - niewidomy Onera

 

Kamba - sznurek z zaznaczonymi punktami ziaren. Podstawowe narzędzie niewidomych pomagające w równych odstępach zasiać ziarna zbóż.

 

” Ofiaruję Twoje prace, łzy, cierpienia, pot, krew, mękę za to wszystko, co mi nie dostaje i w imię tych zasług dopraszam o miłosierdzie nad sobą.”
bł. o. Honorat Koźmiński

hon3.jpg

NASZE DZIEŁA:

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Piasecznie

Misja Małgorzata

Przedszkole Anielskie w Szaflarach

Placówka Wsparcia Dziennego “Dom Ciepła” im. św. Antoniego w Lublinie

Przedszkole im. św. Franciszka z Asyżu

Świetlica wsparcia dziennego “Przystań”